Hotel Bodrum Odalar Konum Restaurant & Bar Fotoğraf Galerisi Reservasyon İletişim

Bodrum, ya da tarihteki adıyla "HALICARNASSOS" (Halikarnas) güneş, deniz, doğa ve efsaneler ile eğlencenin iç içe geçtiği bir kentimiz. Bodrum müzesindeki buluntuların da teyid ettiği üzere, milattan önce üç bin yılına kadar uzanan köklü tarihiyle pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bu kent, aynı zamanda tarihin babası olarak bilinen Herodot‘ un ( M.Ö. 484 ) da doğduğu yerdir.

Halikarnas‘a ismini veren kişi Karya kralı Mausolus‘tur ( M.Ö 377 - 354 ). Ölümünden sonra kızkardeşi ve aynı zamanda karısı olan prenses Artemisia tarafından adına dikilecek olan anıt mezar yıllar sonra tarihçiler tarafından Dünyanın Yedi Harikası‘ndan biri olarak gösterilecektir. ( Bilindiği üzere Yedi Harikadan ikisi Türkiye‘dedir: Halikarnas Mozelesi, Bodrum; Artemis Tapınağı, Efes ) ( Mausolus isminden türeyen Mozele sözcüğünü günümüzde de anıt mezar anlamında kullanmaktayız.)

Bodrum‘un bir başka önemli dönemi Rodos Şövalyeleri dönemidir. Aziz Petrus adına 1408 yılında inşa ettikleri bugünkü Bodrum Kalesi hala dimdik ayaktadır ve dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi‘ne ev sahipliği yapmaktadır.

Kısacası Dor‘lar ve Karya‘lılar dan Yunanlılar‘a , Moğollar‘dan Türkler‘e kadar pek çok kültürü barındırmış olan Bodrum tarihle dolu bir tatil ve eğlence beldesidir

Bodrum  
Tüm Hakları Saklıdır 2007© Red Lion Hotel